HAPİSHANE RAPORU

6 Dakika Önce

                                             BASINA VE KAMUOYUNA

  Van Yüksek Güvenlikli Hapishanesinde bulunan İbrahim KERAS, Serbest  AKBAŞ, Ahmet Aziz Muhammed HALİFE, Hüseyin BATIBEY in mektup yoluyla derneğimiz aracılığı ile kamuoyu ile paylaşmak istedikleri talepleridir.

  Öteden beri cezaevlerinde birçok insani ve sosyal sorunlar süregelmektedir. Haberleşme hakkından tutalım spor-sohbet haklarının kısıtlanmasına, sık sık aramalardan tutalım zorunlu sevk (sürgün) politikalarına, keyfi disiplin cezalarından tutalım sınırlı görüş hakkına kadar… En önemlisi de yeterli ve doğru tedavi edilmeme sorunudur. Her yıl onlarca insan cezaevlerinde yeterli tedavi edilmediği için yaşamlarını yitirmektedir. En son Osmaniye Kapalı Cezaevinde Sabri KAYA, Edirne Kapalı Cezaevinde de Vefa KARTAL arkadaşımız yeterli tedaviyi görmedikleri için yaşamlarını yitirdiler.

  Son aylarda Covid-19 pandemi hastalığından dolayı tekrar cezaevi koşulları tartışılmaya başlandı. Cezaevlerinde hükümlü/tutukluların imkânları sınırlı olduğu için, TBMM yeni bir ‘’infaz yasası’’ çıkardı. Yasa çıkarılırken dediler ki; ‘’pandemi hastalığı var, insanlar cezaevinde ölmesin diye ceza indirimine gidildi.’’ Fakat bizim dosyalar bu yasanın dışında tutuldu. Bize adeta şu söylendi: ‘’ Pandemi var, biz cezaevlerinde 100 bin civarında hükümlü ve tutukluyu serbest bırakıyoruz ama sizi içerde tutuyoruz. Koronaya yakalanıp ölüyorsanız, ölün.’’ Bizce bu yasanın anlamı budur. Bu yasa ne vicdani ne ahlaki ne hukuki ne de adildir. Anayasaya da aykırıdır. Çünkü yasalar karşısında tüm vatandaşlar eşittir. Bizleri koronayla yüz yüze bıraktılar. Bu büyük bir adaletsizliktir.

Somut taleplerimize gelince:

  1- Covid-19 Pandemi gerekçesiyle yüz bin hükümlü/tutuklu serbest bırakıldı. Aynı gerekçe ile söz konusu ‘’ infaz yasası’’ bizleri de kapsamalıdır.

 2- Ağır hasta arkadaşlarımız hücrelerde tek başına canlarını vermemek için daha sağlıklı tedavilerin yapılması için infazların ertelenmesini istiyoruz.

 3- Her bir davranışımıza cezaevi güvenliği gerekçesiyle disiplin cezaları verilmektedir.bu disiplin cezalarına son verilmesi istiyoruz.

 4- Zorunlu sevk adı altında sürgünlere son verilmesini istiyoruz ve ailelerimize yakın olan cezaevlerine yönelik sevk taleplerine olumlu yaklaşılmasını istiyoruz.

 5- İletişim haklarımızın verilmesini istiyoruz. Türkiye de yasal satılan kısa dalga radyolar tüm kitap, dergi ve gazetelerin (toplama kararı olmayan) bize verilmesini talep ediyoruz.

 6- Sosyal aktivite denilen spor, sohbet, kurs vb. etkinliklerden yönetmenlikte de belirlendiği gibi haftada 10 saat bu haklardan yararlanmak istiyoruz.

 7- Oda değişim taleplerimizin olumlu karşılanmasını istiyoruz.

 8- Ağırlaştırılmış müebbet cezası alan ve cezalarını hücrede infaz eden arkadaşlarımız için

  a- havalandırmaya çıkma saatlerinin arttırılması

  b- resim, saz vb. kurslardan faydalanması

  c- spor sohbet faaliyetlerine onar kişi olarak çıkarılmasına

  d- havalandırması ortak odaları tekli olan kısımlara alınması.

Tüm cezaevlerinde bu uygulanırken bulunduğumuz cezaevi bu hakkı gasp etmektedir.  

                ’İNSAN HAKLARIYLA İNSANDIR’’

  İNSAN HAKLARI DERNEĞİ VAN ŞUBESİ                   04.07. 2020

Diğer Yazılar
 İHD VAN
 Basın Açıklamaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir