Anasayfa Basın Açıklamaları Bugün 10-17 Aralık İnsan hakları haftasında planlamasını yaptığımız etkinlikler için buradayız.

Bugün 10-17 Aralık İnsan hakları haftasında planlamasını yaptığımız etkinlikler için buradayız.

7 Dakika Önce

Değerli basın emekçileri, Değerli Kamuoyu

Bugün 10-17 Aralık İnsan hakları haftasında planlamasını yaptığımız etkinlikler için buradayız.

Bugün cezaevinde bulunan insan hakları savunucularına dayanışma kartları göndereceğiz. Onlar aramızda olmasa da, bizler onların mücadelesini, savundukları temel insani değerleri sahiplenmeye devam edeceğiz. 20 yıldır bu ülkeyi yöneten iktidar; bu ülkede fabrikalar açmak yerine, istihdam yaratmak yerine, gençler için, kadınlar için ,çocuklar için sosyal mekânlar oluşturmak yerine ülkenin her tarafına cezaevleri inşa etmekte, bu cezaevleri için övünerek açılışlar yapmaktadır. Peki  iktidar bu cezaevlerini kimlerle doldurdu?

Kendisi gibi düşünmeyen siyasetçiler ile

İnsan hakları savunucularıyla

Kendisi gibi düşünmeyen kendisine yandaşlık yapmayan sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile

Kendisine yandaşlık yapmayan gazetecilerle doldurdu.

İşte biz bugün bu insan hakları savunucularına dayanışma kartları göndereceğiz. Şebnem Korur Fincancı ‘ya, tutuklu gazetecilere, Selçuk Kozağaçlı’ya, Gönül Erden’e,  Selma Atabey’e, Osman Kavala ’ya, Mücella Yapıcı’ya ve diğer gezi davası tutuklularına, İdris Baluken’ e, Selçuk Mızraklı’ ya.

İktidarın yarattığı bu atmosferde dün bu kentte Van da tam bir abluka yaşandı. Zırhlı araçlarla, çevik kuvvet ekipleriyle kent adeta kuşatıldı. Kent yaşamı felce uğratıldı. İktidar yandaşları için Cumhuriyet caddesini kapatan, iktidar yandaşlarının etkinliği için her türlü hazırlığı yapıp destek sunan Van Valisi, aldığı 2 günlük keyfi yasaklama kararıyla ‘’ Savaşa Hayır, İnsanlık suçu olan tecrite hayır’’ demek için en temel haklarını kullanmak isteyen yurttaşlara, siyasi parti temsilcilerine ve barışçıl bir etkinliğe müdahale etti.

Dün bu kentte neler mi yaşandı.

48 Yurttaş darp edilerek gözaltına alındı.

Kaldırımda bekleyen vatandaşlara plastik mermiler sıkıldı, hakaretler edildi.

Görev başındaki basın mensuplarının görevlerini yapmaları engellendi, kimi basın mensupları tartaklandı.

Etkinliği dışardan gözlemlemek isteyen ve gözlemci kartları taşıyan insan hakları kurum temsilcileri darp edildi, zorla gözaltına alınmaya çalışıldı, gözlem yapmaları engellenmeye çalışıldı.

Bu kente kaosu, hukuksuzluğu ve eşitsizliği yaşatan Van Valisine buradan sesleniyoruz. Kurumların önünde bulunan beton blokları göstermelik bir şekilde kaldırmakla kente demokrasi ve eşitlik gelmez. Sizin göreviniz, tüm yurttaşlara anayasanın eşitlik ilkesine uygun bir şekilde davranmaktır. Sizin göreviniz iktidarı kayırıp muhalif kesimlere zulmetmek değildir. Buradan kolluk kuvvetlerine de bir çağrımız var. Kanunlara aykırı, hukuksuz bir emri uygulamak, uygularken yurttaşlara eziyet etmek suçtur. Bugün olmasa bile bir gün bu suçların hesabı kanun önünde mutlaka sorulacaktır.

Bizler insan hakları savunucuları olarak, bu uygulamalarınızdan korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz. Hangi koşulda olursa olsun Demokrasiyi, İnsan haklarını ve Barış mücadelesini savunmaya devam edeceğiz.

İHD 

TİHV 

VAN HAKKÂRİ TABİP ODASI                                   

KESK

VAN BAROSU                                                              

ÖHD

Diğer Yazılar
 İHD VAN
 Basın Açıklamaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir