Anasayfa Basın Açıklamaları Dünya Barış Gününü barış uğruna yaşamını yitiren tüm barış annelerine adıyoruz.

Dünya Barış Gününü barış uğruna yaşamını yitiren tüm barış annelerine adıyoruz.

4 Dakika Önce

İnsan Hakları Savucuları, dünya barışın teminatı olacak!

31.08.2023 tarihinde basın emekçileri ile ‘1 Eylül Dünya Barış Günü’ etkinliği kapsamında kahvaltı programı düzenledik. Kahvaltı etkinliğinde, Dünya Barış Günü’nün anlam ve önemine değindik.

Program kapsamında Şube Başkanımız Fırat DURMAZ açıklama yaptı.

‘’ 1 Eylül tarihte; 2. Dünya Savaşı’nda Almanya’nın, Polonya’yı işgal ettiği gün olarak bilinir. Bu vesile ile Birleşmiş Milletler Örgütü, 19 Aralık 2016 tarihinde alınan kararla Birleşmiş Milletler Barış Hakkı Bildirisi kabul ve ilan etmiştir. 22 Haziran 2017 de de barış istemek bir hak olarak tanımlanmıştır.

İnsan Hakları Derneği, barışı temelinde bir insan hakkı olarak değerlendirmektedir. Bir toplumda; kişinin siyasi hakkı, yaşam hakkı, kişi özgürlüğü ve güvenliği, ifade özgürlüğü, inanç özgürlüğü, sağlık özgürlüğü, konut özgürlüğü çalışma hakkı gibi tüm hakları korunuyor ve güvence altında tutulabiliyorsa, o toplum savaştan uzak ve barışa ermiş bir toplumdur.

Üzülerek dile getiriyoruz ki; dünyanın birçok yerinde bölgesel savaşlar, yerel savaşlar ve çatışmalar devam etmektedir. Bugün Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Libya’da yaşanan iç savaş, Suriye’de yaşanan iç savaş ve işgal, ülkemizde yaşanan soğuk savaş, şunu net bir şekilde göstermektedir ki, Birleşmiş Milletler Barış Örgütü, barışı güvence altına alma görevini yerine getirmemektedir. Birleşmiş Milletleri huzurunuzda yeniden göreve çağırıyoruz.

Umut ediyoruz ki; savaşların yaşanmadığı, anne ve çocukların gözyaşı dökmediği, insanların katledilmediği, barış ve özgürlük dolu bir dünyayı biz insan hakları savunucuları, sağlayacağız. Dünya barışının teminatı bizler olacağız.

1 Eylül 2023 Cuma günü saat 14:00 te Musa Anter Parkında ‘1 Eylül Dünya Barış Günü’ etkinliğimiz olacaktır. Bu etkinliğimizi, barış anneleri olan Xemê ana, Adalet ana, Perişan Ana nezdinde, tüm barış annelerine armağan ediyoruz.

Herkesi etkinliğimize bekliyoruz.

Ayrıca bu faaliyetin düzenlemesinde desteklerinden dolayı İnsan Hakları Savunucularının desteklenmesi kapsamında Avrupa Birliği Delegasyonuna teşekkür ederiz.

Diğer Yazılar
 İHD VAN
 Basın Açıklamaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir