SAVAŞA HAYIR!

5 Dakika Önce

İHD Van Şubesi olarak son zamanlarda yaşanan savaşlara ve bu savaşlarda yaşanan sivil ölümlere dair basın açıklaması düzenledik. Yaşanan savaşların durması için BM’ye mektup gönderdik.

Sayın Genel Sekreter,

Birleşmiş Milletler, savaş ve barışa yönelik tehditleri önlemek ve ülkeler arasındaki dostane ilişkileri oluşturmak üzere kurulmuş bir örgüttür. Dünya kamuoyu tarafından bu, böyle bilinmektedir. Savaş ve çatışmalı ortamların yoğun yaşandığı bugünlerde maalesef ki Birleşmiş Milletlerin, barışa yönelik çabalarının yetersiz olduğunu görmekteyiz.

Özellikle Ortadoğu bölgesi maalesef ki savaş ve çatışmalı ortamların çok yoğun yaşandığı bir coğrafya. Bu nedenle de bu coğrafyada yaşayan halklar olarak, hepimizin çok büyük acıları, kayıpları var. Son günlerde, İsrail’le Hamas arasında yaşanan savaşın, son derece tehlikeli boyutlara ulaştığı ve büyük insanlık suçlarının işlendiği, tüm dünya kamuoyu tarafından bilinmektedir.

İnsan hakları savunucuları olarak Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırısını da anında kınamış bir örgütüz. Ancak İsrail’in tüm Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği ve insanlık suçu oluşturan, savaş hukukunu tamamen ihlal eden saldırılar, artık size bu mektubu yazma gereğini hissettirmiştir.

Birleşmiş Milletler savaş hukuku sözleşmesi, İsrail devleti tarafından, açıkça ihlal edilmekte ve özellikle sivillere yönelik katliamlar hız kazanmaktadır.

Son olarak, geçtiğimiz gün Filistin Gazze’de, hastaneye yapılan saldırı, artık bu ihlalin son noktaya ulaştığı, büyük bir insanlık suçunu oluşturmaktadır.

Dünyanın birçok bölgesinde, savaş ve çatışmalı ortamlar, sivil halkları katletmeye, onlara zarar vermeye devam etmektedir. Ukrayna’da, Rojava’da, Filistin’de, İsrail’de sivil halklar büyük zarar görmektedirler. Maalesef ki Birleşmiş Milletleri, bu savaş ve çatışmalı ortamlara karşı müdahalede eksik kaldığını düşünmekteyiz.

Savaş ve çatışmaların devam ettiği coğrafyalarda, ırkçı milliyetçiliğin giderek yükselmesi, insanlık açısından, büyük bir tehlike yaratmaktadır. Bu nedenle, barışçıl bir müdahalenin önemi, daha da artmaktadır.

Dünyada, barışın sesinin yükselmesi gerekmekte. Buna tüm insanlık olarak çok ihtiyacımız var. Bütün sorunların barışçıl bir çözümü vardır. Bu nedenle de Birleşmiş Milletleri şu anda İsrail ve Filistin arasında yaşanmakta olan savaş ve çatışmalı ortama karşı, acilen müdahale etmeye çağırıyoruz. Ayrıca Birleşmiş Milletlerin tüm coğrafyalarda yaşanan savaş ve çatışmalı ortamlara karşı eşit bir şekilde yaklaşım göstermesini ve yaşanan tüm savaş ve çatışmalı ortamlara karşı, barış sesini yükseltmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Barış sesini ve talebini yükseltin

İnsan Hakları Derneği

Van Şubesi

Diğer Yazılar
 İHD VAN
 Basın Açıklamaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir