Anasayfa Basın Açıklamaları HASTA TUTSAKLAR SERBEST BIRAKILSIN

HASTA TUTSAKLAR SERBEST BIRAKILSIN

3 Dakika Önce

BASIN METNİ

Hanife ARSLAN koah, mide ülseri, diyabet, kalp ve yüksek tansiyon hastası olup eklemlerde sıvı azalmasına bağlı olarak yoğun ağrı ve hareket güçlüğünün yanında geçirdiği COVİD-19 sonucunda ciğerlerinde oluşan hasar sebebiyle nefes almakta güçlük çekmekte ve bütün bunlara ek olarak yaşlılığın getirdiği sorunlarla 2021 yılından bu yana mahpus edildiği Van T Tipi Kapalı Hapishanesinde zorlu haspishane şartlarında hayatta kalma mücadelesi vermektedir.

Ailesinin verdiği bilgiye göre Hanife ARSLAN hapishanede kendi öz bakımını yerine getirememekte, hayatını tek başına idame ettirememekte, görüşe tekerlekli sandalye ile getirilmektedir. Hanife ARSLAN’ın bahsedilen hastalıklarının tedavisi ve insan onuruna yaraşır bir şekilde hayatına devam edebilmesi için tutulduğu hapishaneden bir an önce amasız fakatsız tahliye edilmesi gerekmektedir. Hapishane koşullarında yeterli tedavi ve bakım sağlanamayacağı ve bir başına hayatını idame ettiremeyeceği için ameliyat olmayan, 5275 sayılı Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 16. Maddesinde tanımlı hastalık nedeniyle infaz erteleme hakkına sahip olan ancak bu hakkı kullandırılmayan Hanife ARSLAN’ın sağlık ve yaşam hakkının korunabilmesi için derhal serbest bırakılması gerekmektedir. 

CİSST verilerine göre 2019 yılında 107, 2020 yılında 95, 2021 yılında 128, 2022 yılında 101 kişi olmak üzere son beş yılda toplan 431 kişi hapishanelerde yaşamlarını yitirdi. Hapishanede yaşanan can kayıplarının önüne geçmek ve yasalara göre ayrımsız bir şekilde mahpusların sağlık ve yaşam haklarını koruyacak önlemleri almak zorunda olan yetkililere sorumluluklarını tekraren hatırlatıyoruz. Hasta mahpuslar serbest bırakılsın.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ VAN ŞUBESİ

Diğer Yazılar
 İHD VAN
 Basın Açıklamaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir